Rubriky
Uncategorized

S jakými míči se hrálo na světových fotbalových šampionátech

Každé čtyři roky připoutá fotbalové Mistrovství světa k televizním obrazovkám stamiliony či dokonce miliardy lidí po celém světě. Kromě vlastních zápasů fanoušci hltají každou dostupnou informaci a zajímavost, která se s šampionátem pojí. Mezi takové patří i míče, se kterými fotbalisté hrají. Pro každé mistrovství jsou připraveny nové a vždy budí velkou pozornost.

Prvopočátky světových mistrovství

První oficiální Mistrovství světa FIFA se konalo v roce 1930 v Uruguayi. Původně sice tehdejší fotbaloví vládci plánovali, že svůj sport „propašují“ do programu Olympijských her 1932 v Los Angeles, když se to ale nepovedlo, uspořádali si vlastní turnaj. A Mistrovství světa bylo na světě.

Zajímavostí je, že hned na prvním oficiálním turnaji hrál míč jednu z hlavních rolí, neboť způsobil velkou kontroverzi. Co se v Uruguayi stalo? A jakou roli hráče míče na dalších turnajích?

1930, Uruguay

Ve fotbalovém starověku neexistoval oficiální míč Mistrovství světa, ale každý tým měl svoji zásobu míčů. Ve finálovém utkání se střetla Argentina s domácími Uruguayci. V první polovině se hrálo s míčem značky Tiento, který dala do hry Argentina. A přinesl jí štěstí, stav byl 2:1 v její prospěch. Po poločase vrhla míč do hry Uruguay, šlo o tzv. mode „T“, větší a těžší. Druhý poločas vyhrála Uruguay 3:0 a domácí se tak stali prvními mistry světa. Mohl za to míč?

1934, Itálie

Finále Mistrovství světa 1934 v Itálii je v dějinách českého fotbalu zapsáno zlatým písmem. I přesto, že zlato z toho nakonec nebylo. Tým kolem Puče, Nejedlého nebo Pláničky ve finále sahal po titulu, i druhé místo ale bylo fenomenálním úspěchem. A s jakým míčem se finále a celý turnaj hrály? S míčem Federale 102 od firmy ECAS.

1938, Francie

Třetí a poslední předválečné Mistrovství světa se konalo ve Francii a Italové na něm obhájili titul poté, co ve finále zdolali Maďarsko. Míč, se kterým se hrálo, pocházel přímo z Francie a nesl jméno Allen podle pařížské firmy, která jej vyrobila. Míč sestával ze 13 dohromady sešitých plátů a jeho povrch byl zdoben bílou nití.

1950, Brazílie

Nový míč pro mistrovství světa v Brazílii, zemi, kde je fotbal spíše náboženstvím, se od svých předchůdců radikálně lišil. Z jeho povrchu navždy zmizelo šněrování. Míč bylo nyní také možné nafouknout pomocí pumpičky a jehlového ventilu. Vyrobila jej společnost Superball a pojmenovaný byl Duplo T. Nejvíce štěstí přinesl vítězům z Uruguaye.

1954, SRN

Mistrovství světa se necelých deset let po konci Druhé světové války konalo v Německu a pomáhalo mu k návratu do společenství evropských a světových národů. Domácí navíc šampionát vyhráli, když ve finále zdolali Maďarsko s legendárním Ferencem Puskásem. Míč, se kterým se hrálo, nesl název Swiss World Champion a vyrobila jej švýcarská firma Kost Sport. Jednalo se o první míč sestavený hned z 18 plátů.

1958, Švédsko

Šampionát konaný tentokrát ve Skandinávii se stal svědkem prvního triumfu Brazílie, za kterou hrál tehdy sedmnáctiletý Pelé. Míč pro turnaj se vybíral ze 102 modelů prostřednictvím slepého testu. Vítězně z hlasování zástupců FIFA vyšel míč Top Star od firmy Remen. Míč pocházel ze Švédska.

1962, Chile

Mistrovství v roce 1962 vidělo druhou a zatím poslední finálovou účast našeho národního týmu vedeného Josefem Masopustem. Nasazování míčů ale provázely v Chile velké zmatky. Oficiálním míčem byl míč Crack vyrobený v Chile. Hráči evropských týmů ani evropští rozhodčí mu ale nevěřili, a tak se jednotlivé zápasy hrály s různými míči.

1966, Anglie

Mistrovství světa, které ovládli domácí Angličané s Bobby Robsonem v sestavě, když porazili v boji o titul Západní Německo, se hrálo s míčem Challenge 4-Star firmy Slazenger, jednalo se o míč z 18 panelů opět vybraný slepým testem. Existovaly dvě verze, oranžová a žlutá.

1970, Mexiko

Pro Mistrovství světa 1970 v Mexiku vyrobila míč poprvé společnost Adidas. Jednalo se o klasický černobílý míč sestávající z 32 pěti a šestiúhelníkových panelů černé a bílé barvy. Zajímavostí je, že Adidas dodal pro celé mistrovství pouze 20 těchto míčů nesoucích jméno Telstar. Některé zápasy se odehrály z míčem jiné barvy. Z titulu se potřetí radovali Brazilci.

1974, SRN

Druhé Mistrovství světa na Německé půdě skončilo stejně jako to první triumfem domácích, kteří ve finále zdolali Nizozemce. Hrálo se s míčem Telstar Durlast, který se na první pohled příliš nelišil od původního Telstaru, přesto byl ale určitou revolucí. Poprvé byl totiž chráněn polyuretanovou vrstvou, která jej činila voděodolným a celkově méně náchylným k poškození.

Požkozený původní Telstar

1978, Argentina

V roce 1978 zamířilo Mistrovství světa do Argentiny a Adidas pro něj vyrobil další ikonický míč. Nesl název Tango a v různých obměnách se poté používal na vrcholných turnajích až do konce osmdesátých let. Mistrovství světa ovládli domácí Argentinci, Holanďané skončili podruhé za sebou stříbrní.

1982, Španělsko

Na Mistrovství světa ve Španělsku naši reprezentanti příliš rádi nevzpomínají, na rozdíl od vítězných Italů. Všichni ale kopali do stejného míče, do míče Tango Espaňa. Jednalo se o vylepšenou verzi míče Tango. Míč se stal posledním koženým míčem požívaným na Mistrovství světa a jeho hlavní inovací byly nové švy.

1986, Mexiko

Mexické Mistrovství světa vidělo další triumf Argentinců, tentokráte vedených legendárním Maradonou, jehož „božská ruka“ zanechala na výsledcích nepříjemnou pachuť, na rozdíl od jeho jedinečného sóla, přes téměř celé hřiště, které vešlo do dějin. Míč, se kterým se mu povedlo, nesl název Azteca. Jednalo se o první syntetický míč a zdobení obstarali staré aztécké motivy.

1990, Itálie

Mistrovství světa v Itálii si naši fanoušci dobře pamatují jako první po revoluci a poslední, na kterém se objevilo Československo. Až do čtvrtfinále turnaje, ve kterém naši nestačili na pozdější mistry světa z Německa, se mohli radovat z míče Etrusco Unico. Míče, u kterého se Adidas opět nechal inspirovat dávnou civilizací, tentokrát Etrusky.

1994, USA

Pro první šampionát ve Spojených státech vyrobil Adidas míč Questra. Zdobený byl tentokrát vesmírnými motivy u příležitosti 25. výročí mise Apollo 11 a vyroben byl z celkem pěti různých materiálů včetně polystyrenové pěny, která jej činila ještě odolnějším. Nejlépe se s ním sžili Brazilci, mistři světa pro rok 1994.

1998, Francie

Pro Mistrovství světa, které na domácí půdě ve finále rozhodl svým galapředstavením Zinedine Zidane, byl vytvořen míč Tricolore. Jeho název odkazoval na francouzskou symboliku, současně pak šlo o první vícebarevný míč v historii světových šampionátů FIFA.

2002, Japonsko a Jižní Korea

První Mistrovství světa na asijském kontinentu ovládli Brazilci, kteří si spravili chuť po finálové porážce z Francie. Míč pro mistrovství pojmenoval Adidas jako Fevernova a opět se jednalo o malý zázrak sportovního inženýrství. Jeho 3 mm tlustý plášť sestával z 11 vrstev s tím, že tu vrchní tvořila kombinace gumy a polyuretanu.

2006, Německo

V roce 2006 Němci poprvé nevyhráli Mistrovství světa konané na jejich půdě. Trofeje se zmocnili Italové po finálové výhře nad Francií. Míč pro šampionát nesl název Teamgeist a znamenal malou revoluci. Vytvořen byl ze 14 dílů spojených nikoliv šitím, nýbrž termálním lepením. Míč se tvarem blížil dokonalé kouli a pochvaloval si jej např. David Beckham, expert na přímé kopy.

2010, Jižní Afrika

Pro první Mistrovství světa na africkém kontinentu připravil Adidas Jabulani, což v jazyce Zulu znamená „buď šťastný“. Míč měl vylepšenou aerodynamiku, unikátní povrchovou texturu a vznikal lisováním osmi samostatných panelů. V Jižní Africe se z titulu poprvé v historii radovali Španělé.

Adidas Jabulani

2014, Brazílie

Pro Brazílii je typický styl života, který lze vyjádřit slovem Brazuca. A právě tak se jmenoval i míč pro Mistrovství světa v roce 2014. Tentokrát byl vyroben ze šesti částí termálně spojených a opět se pyšnil lepšími vlastnostmi než měli jeho předchůdci. Ani Brazuca ale domácím titul nezajistila, ukořistili jej Němci.

Brazuca

2018, Rusko

Rusko se nyní na nějakou dobu musí potom, co se dobrovolně vyřadilo z mezinárodního společenství, s účastí na Mistrovství světa na nějakou dobu rozloučit. Jen vzpomínat tak bude na domácí šampionát v roce 2018, který nakonec ovládli Francouzi před Chorvaty. Míč Telstar 18 svým názvem odkazoval na historii. To, že ale patří do žhavé současnosti nicméně dokládá i fakt, že míč, se kterým Ronaldo šampionát zahájil, mál za sebou cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět.

Telstar 18

2022, Katar

To, jak moc si hráči oblíbí oficiální míč nadcházejícího Mistrovství světa v Kataru a komu přinese nejvíce štěstí, je otázka, na kterou budeme znát odpověď až 18. prosince. Nyní víme jen to, že ponese jméno Al-Rihla a vyroben byl se speciální pozorností k udržitelnosti a ekologičnosti použitých materiálů.