Nezbytnou součástí vybavení každého sportovce jsou kopačky. Moderní high end materiály však nebyly dostupné vždy. V čem se hrálo kdysi? Jaká je historie kopaček?
První kopačka ze 16. století
První historicky doložené kopačky byly vyrobeny pro anglického krále Jindřicha VIII., který si je objednal v roce 1526.
Panovníkovi vadilo, že se v tehdy nošených střevících špatně pohybuje a nedostatečně zároveň chrání nohy. Zakázku tak vladař zadal přímo svému osobnímu ševci. První kopačky tak fakticky vytvořil muž jménem Cornelius Johnson a jeho zásluhy se zmiňují dodnes.
Víme, i co tato obuv obnášela.
Dobové kopačky stály přibližně 4 šilinky, což je v dnešní době ekvivalent 100 liber, což v roce 2013 odpovídalo sumě asi 3 000 Kč, jak uvádí konkrétně Wikipedie.
Jak vypadaly první předchůdci dnešních kopaček, to ale už dnes netušíme. Model se nedochoval je pouze znám jejich popis. Víme tak, že původní boty obuvník vytvořil ze silné kůže a že byly vysoké do půli lýtek a měly zesílené kotníky. Oproti klasickým botám na běžné nošení však byly především charakteristicky těžší.
V té době navíc fotbal rozhodně nezažíval etapu masové popularity. Šlo o hru pro spíše chudší vrstvu obyvatelstva, fotbal hrálo například dělnictvo. První kopačky si také hráči svépomocí upravovali vtloukáním ocelových hřebů.
S vývojem pravidel samotného sportu zároveň napříč historií docházelo k pozvolnému vývoji technologie při výrobě kopaček.
Prudký vývoj v 19. a 20. století
Změnu pak přineslo především pozdní 19. století. Právě v této dějinné etapě se fotbal jako sport stal ve Velké Británii mimořádně populární. Do fotbalu se změnou pravidel také vnesla formální struktura a celý sport byl mnohem lépe organizovaný. To vedlo i ke zlepšování sportovních bot.
Zrychlující se rozvoj kopačky prodělaly ve 20. století. Dalším významným dějinným milníkem bylo období let 1900 až 1940. Patrné je to, že styl kopaček byl stále velmi jednoduchý. Stejné to zůstalo i v meziválečných letech.
Po druhé světové válce se design kopaček oproti tomu výrazně změnil. Zejména mezi jihoamerickými hráči se nejprve nosily lehčí a ohebnější kopačky, které se později dostaly do povědomí celého světa. Tato konstrukce byla zaměřena spíše na získání kontroly nad míčem a lepší síly výkopu. Do jisté míry potlačena naopak zůstala ochranná funkce boty.
V 60. letech 20. století byla už celá řada kopaček navržena odlišně. Typický byl pro tyto modely nižší střih. Současně se už v tomto období zřetelně projevuje snaha výrobců boty pojmout tak, aby byly lehčí a pružnější.
V 70. letech došlo k mnoha významným pokrokům a k rozvoji výrobní technologie. To vedlo opět k četným změnám v konstrukci kopaček. Obuv se odlehčila a rozšířila se i barevná škála jednotlivých modelů. Setkat se můžeme i s kopačkami z přírodní usně v podobě kůže hovězí, klokaní nebo telecí. Na významu nabyl i spozoring. V tomto období se lídrem trhu stala značka Adidas a současně tento výrobce uváděl na trh nové technologie, jako například polstrování zajišťující ochranu paty.
Kopačky od 90. let po současnost
Technologický rozvoj se pak překlopil i do dekády následující a vývoj rozhodně neskončil ani v 90. letech. Významnou inovací se stalo především nové řešení podrážek. Objevilo se hned několik typů.
V první dekádě 21. století byla na trh uvedena laserová technologie, která v roce 2006 umožnila vyrobit první plně přizpůsobitelnou kopačku. Model The Assassin lze individuálně uzpůsobit rozměrům nohy a dalším specifikům konkrétního nositele. V roce 2006 byla také vydána první kopačka bez šněrování. Obuv Lotto Zhero Gravity stačí pouze nazout.
Moderní kopačky už ale v podstatě nejsou skutečnými kopačkami, protože nezakrývají kotník. Stejně jako u většiny ostatních typů specializované sportovní obuvi se jejich základní design a vzhled od 60. let 20. století přiblížil po designové stránce spíše teniskám.
Objevují se také nové alternativní materiály. Cílem je botu v její konstrukci maximálně odlehčit, neboť se fotbal jako hra stává rychlejší a hráči jsou technicky více zdatní.