Fotbal je nejpopulárnějším sportem na naší planetě. Baví, budí vášně a všechny další emoce, a dokáže spojovat i rozdělovat lidi a celé národy. Fotbal se hraje opravdu všude. Jistě se na tom podílí i fakt, že k fotbalu je potřeba jediná věc: fotbalový míč.
Není míč jako míč
Navštívíte-li kterýkoliv obchod se sportovními potřebami, budete pravděpodobně zahlceni množstvím fotbalových míčů různých typů, velikostí, vzhledu i cenových relací. Pro laika nemusí být snadné se v tak široké nabídce vyznat.
Každý, kdo má zájem o koupi fotbalového míče by si měl ujasnit to pro jaký účel jej vlastně pořizuje. Bude se s míčem hrát soutěž? Je určený jen pro kopání s dětmi na zahradě? A má jít o fotbalový míč na trávu nebo snad do tělocvičny? To jsou jen některé z otázek, které je třeba si zodpovědět.
Na jakém povrchu budete hrát?
Fotbal se ani zdaleka nehraje jen na trávě, byť právě tento povrch je samozřejmě nejčastější. Kromě klasických fotbalových míčů na trávu lze zakoupit i míče na tvrdé povrchy, jako je beton, asfalt i další umělé povrchy. Na trhu jsou i míče určené do hal a tělocvičen, případně pro plážový fotbal. Jen určení povrchu ale ani zdaleka nestačí, je třeba vybírat dále.
Jakou velikost míče potřebujete?
Obecně existuje celkem 5 tříd velikosti fotbalových míčů. Nebudeme se zabývat míči s velikostí 1 nebo 2, v jejich případě jde spíše o reklamní předměty anebo hračky pro domácí mazlíčky. Zajímavější jsou ale míče s velikostí 3. Ty definuje průměr 59–61 cm a určené jsou pro děti od nějakých 3 let.
Míče velikosti 4 ideální pro malé fotbalisty ve věku 9–12 let, stejně tak se ale jedná o standardní velikost míčů pro sálovou kopanou. Největší velikost, tj. velikost 5, je potom standardní velikostí fotbalového míče i pro oficiální soutěže. Definována je tato velikost průměrem 68–70 cm a hmotností v rozmezí 410–450 gramů. Jak s výběrem pokračovat dál?
Typ míče a certifikace
Míče se liší i tím, pro jaké hraní jsou určené. Na jedné straně stojí míče určené pro rekreační hraní, na straně druhé potom míče s razítkem
Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Ani certifikace FIFA ale není jen jedna. Nejnižším stupněm certifikace je tzv. IMS, jedná se o míče, které jsou z pohledu FIFA dobré na amatérské a rekreační hraní, ale nic více.
Další stupeň představuje značka FIFA Quality. Zde již jedná o míče, které naplňují většinu z přísných kritérií FIFA a je možné s nimi hrát i některé zápasy nižších soutěží, používat je při tréninku apod.
Nejvyšší kategorii potom představují míče označené jako FIFA Quality Pro, se kterými se můžeme setkat na Mistrovství světa, na Euru a v těch nejvyšších fotbalových patrech.
Pro rekreační hraní si samozřejmě můžete pořídit i míč bez certifikace, výrobce nemá žádnou povinnost a často ani důvod nechat si míč testovat FIFA, takže řada míčů nemá žádnou certifikaci, a přesto je velmi kvalitních.
Materiál fotbalových míčů a technologie jejich výroby
Nejlevnější a také nejméně kvalitní míče jsou vyrobeny z gumy. Doporučit je lze opravdu pouze na domácí „čutání“ na zahradě za domem, byť i ony mají své výhody. Kromě ceny jsou totiž poměrně odolné a mají dlouhou životnost.
Míče butylové toho také hodně vydrží, rozhodně ale nejsou vhodné pro děti, neboť jsou při ně příliš tvrdé a těžké. Vhodnější volbu představují míče latexové, které jsou měkčí a pružnější. Toto rozdělení se nicméně týká vnitřní části míče, na ní je ještě vrstva vnější, typicky polyuretanová, z polystyrenové pěny apod.
Míče mohou být také vyrobeny různou technologií. Máme míče šité a míče lepené. V tomto případě ale nelze jednoznačně určit lepší volbu, vždy záleží na kvalitě konkrétního modelu a poctivosti výrobce.
Péče o fotbalový míč
Fotbalový míč musí být především dobře nafouknutý (dle regulí na tlak 0,6–1,1 bar) a rozhodně by se na ně nemělo stoupat, sedat apod. K očistě nepoužívejte proud vody, nýbrž vlhký hadřík. Míč byste také neměli zbytečně vystavovat extrémním teplotám a na další trénink nebo zápas by měl čekat někde, kde je teplota blízká té pokojové.