Pokud si nehlídáte začátek letošního fotbalového svátku – MS 2022 v Kataru, které je kvůli své destinaci posunuto netradičně až na přelom listopadu a prosince, pak vězte, že už pomalu, ale jistě klepe na dveře. O otevírací utkání ve skupině A se 20. listopadu v 17:00 postarají domácí Katar a jihoamerický zástupce Ekvádor. Do začátku MS tedy zbývají již necelé 2 týdny, což znamená jediné – již skoro všechny země, které se MS zúčastní, představily dresy, ve kterých budou hrát. Výjimku tvoří pouze Írán. V článku se na dresy podíváme detailněji a rozdělíme si je do dvou skupin – na ty více a méně povedené.
Komu patří palec nahoru? Adeptů je více, no vítěz je jasný již předem – je to Mexiko
Asi nejpovedenější sadu dresů představilo Mexiko. Za jejich dizajn okamžitě sklidilo také celosvětovou pochvalu.
Mexičané budou v případě, že budou vedení jako domácí, nastupovat v tmavě zelených dresech. Venkovní varianta dresu je bílá. Důležitý je ale motiv, který oba tyto dresy zdobí – jde o symboly, které Mexičany navrací k jejich kořenům do dob Mayů, Olméků a Aztéků. Dechberoucí je jejich dizajn zejména na bílé venkovní variantě – doufejme tedy, že Mexičany budou během MS vést převážně jako hostující tým.
Vítěze nejpovedenějšího dresu bychom měli, kdo si ale za svůj dizajn zaslouží také minimálně pochvalu?
Japonsko
Velmi odvážné a dobře zapamatovatelné dresy vytáhlo na MS 2022 nečekaně Japonsko. Navrhoval je Adidas, převážně modrý dres byl inspirován japonskými příběhy anime. Vyvedl se opravdu výborně a pozitivního ohlasu se dočkal také u fanoušků.
Brazílie
Od Brazílie jsme se dočkali klasiky – kanárkově žlutého dresu se zelenými motivy. Pokud ale máte dobrý zrak a na brazilský dres pořádně zaostříte, pod žlutou barvou naleznete téměř neznatelný podkladový jaguáří vzor.
Saúdská Arábie
Dalo by se říci, že Saúdská Arábie svými povedenými dresy fanoušky docela příjemně překvapila. Vyniká zejména jejich bílá varianta, jejíž podklad je tvořen nápadným ptačím peřím.
Jižní Korea
Jižní Korea se s tím také velmi nepárala. Představila černý základ dresu, který je jakoby zamalován náhodnými tahy štětce v různých barvách – červené, modré i žluté. Druhá sada je již konzervativnější, nicméně díky černé variantě Jižní Korea sklidila mezi fanoušky pochvalu.
Portugalsko, Argentina a Belgie
Mezi ty povedenější dresy patří také dresy těchto tří reprezentací. Portugalsko opět spoléhá na typické národní barvy, které jsou ale na dresu opravdu výrazné. Potěší také fakt, že uspořádány jsou v méně tradičních vzorech.
Argentina je pak jaksi zemí dvou tváří. Zatímco domácí sada dresů je pro Argentince běžná a nic nového nepřináší, ta venkovní sada je už o něčem jiném. Netypický fialový dres s výrazným plamenným motivem potěší oko nejednoho fanouška.
Belgičtí rudí ďáblové představili běžnou sadu dresů, potěšili ale úpravou rukávů – ty hoří plamenem v belgických národních barvách.
Komu se dresy vyloženě nepovedly?
Teď budeme muset vyřešit tu méně zajímavou otázku. Které dresy patří k těm nejnudnějším?
Do této kategorie určitě zapadá Polsko, jehož červené či bílé dresy (ty bílé zdobí alespoň šedivá textura na ramenou) nic zajímavého nepřináší.
Dobrovolně se do této skupiny zařadila opět také Francie, která své dresy upravuje jen málokdy – hraje vždy v běžné modrobílé kombinaci, která žádným novým nápadem neoplývá. Nicméně fanoušci si na tyto dresy již tak zvykli, že jim ani nepřekáží.
Na poslední místo pelotonu bychom pak zařadili dvě země – Dánsko a Kanadu. Kanada se rozhodla své dresy neupravovat vůbec, za což sklidila spíše kritiku, dokonce i od vlastních hráčů. Dánsko zase představilo jakýsi protestní dres (protestuje proti dějišti samotného MS, Kataru), na kterém téměř nelze rozeznat ani logo národního fotbalového svazu. Někdo tyto dresy díky gestu proti Kataru chválil, spíše ale sklízely kritiku.