Rubriky
Uncategorized

Brankářské fotbalové vybavení

Fotbal je snad nejdostupnějším sportem na světě. Říká se, že k tomu, abyste si ho mohli zahrát, potřebujete akorát prostor, fotbalovou obuv a fotbalový míč. To je zcela jistě pravda v případě hráčů pohybujících se v poli. U fotbalových brankářů je to ale trochu jinak. Ti budou ke hře potřebovat také určité specifické vybavení, které je vlastní pouze jim. Co by tedy nemělo chybět v povinné výbavě každého začínajícího fotbalového brankáře?

Kvalitní kopačky

Přestože brankář toho samozřejmě v tréninku ani zápase nenaběhá tolik, jako jeho spoluhráč v poli, i on bude ke hře potřebovat kvalitní fotbalové obutí.

Fotbalový brankář se totiž neobejde alespoň bez kvalitního a přesného výkopu. K tomuto atributu se ale v dnešním fotbale přidává také spousta dalších věcí navíc. Ve chvíli, kdy jeho tým útočí, se brankář totiž často stává také rozehrávačem, který spolupracuje se svými stopery. Jiní gólmani umí svůj tým podpořit i jinak (například brazilský brankář Rogerio Ceni nastřílel během své kariéry z přímých či pokutových kopů neuvěřitelných 131 gólů).

Základem je v tomto případě dobrá kopací technika, dále podpořená vhodně vybranými, kvalitními kopačkami. Ty musí brankář vybrat podle povrchu, na kterém bude hrát a chytat. Na přírodní či umělou trávu se nejlépe hodí lisovky, do rozbahněného terénu jsou nejlepší kolíky, turfy jsou určeny čistě na umělou trávu, a gólman chytající v hale na palubovce bude zase potřebovat sálovky.

Brankářské rukavice

Fotbalový gólman se nikdy nemůže obejít také bez rukavic. Při tvrdých, přesně trefených střelách mohou totiž fotbalové míče létat rychlostí až kolem 130-150 km/h. To už je slušná rána, kterou byste na dlaních bez rukavic určitě dost pocítili. Brankářské rukavice tedy budou chránit vaše prsty, dlaně a zápěstí před zbytečným zraněním.

Rukavice se vždy vybírají podle 2 nejdůležitějších faktorů – jejich velikosti a účelu.

Správnou velikost rukavice zjistíte tak, že si změříte šířku dlaně. Následně je naměřené hodnotě nutné přizpůsobit výběr. Rukavic je ale ideální vlastnit více, protože každý pár může mít jiný účel – existují rukavice do sucha, do mokra či rukavice na tvrdé povrchy.
Základem je určitě vlastnit alespoň 2 páry – do sucha a do mokra. Poté použijete konkrétní rukavice podle toho, jaké bude zrovna počasí.

Brankářské oblečení

Fotbalový gólman bude potřebovat také vhodné brankářské oblečení. Zápas samozřejmě bude hrát v dresu svého klubu, jeho tréninkové oblečení ale může vypadat úplně jinak. Množství gólmanů totiž k tréninku preferuje dresy s dlouhým rukávem a také dlouhé kalhoty. Předcházejí tak zbytečným odřeninám, které by mohli utržit při svých zákrocích.

Tomu je samozřejmě přizpůsobena také nabídka obchodů – brankáři si v nich kromě klasických krátkých dresů a trenek mohou pořídit také jejich dlouhé varianty, případně celé dlouhé komplety.

Další nezbytné doplňky

Ani brankář se samozřejmě neobejde bez fotbalového míče a také chráničů holení. Ty si lze pořídit buď ve variantě s kotníkem, nebo bez něho. Kromě toho se ale zejména začínajícímu brankáři, který ještě nemá úplně vychytané dopady při brankářském zákroku, budou určitě hodit také chrániče kolen a loktů. Určitě bude dobré používat je alespoň během tréninků. Pokud zvolíte dlouhou variantu dresu, ani je nebude pod dlouhými rukávy a kalhotami vidět. Předejdete tak úplně zbytečným zraněním z tréninku.

Všechno to pak cestou na trénink samozřejmě neunesete v rukou, nezapomeňte proto také na dostatečně velkou fotbalovou tašku, do které veškeré vaše brankářské vybavení pohodlně schováte. Obrovská taška určitě není žádnou ostudou, nýbrž známkou dobrého fotbalového gólmana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *